Sizi Arayalım
Modül satışı, kurulum, fiyat teklifi ve daha pek çok sorunuz için iletişim bilgilerinizi bırakın, sizi hemen arayalım.

Hakkımızda

Sürdürülebilir bir dünya ve aydınlık bir gelecek için çalışıyoruz.

Kalyon PV Hakkında

Kalyon Holding “Mükemmeli Sunmak”, “İnsana Değer Vermek”, “Yarınları Düşünmek” ve “Yenilikçi Olmak” değerlerini merkezine alarak, sürdürülebilir bir yaşam için attığı her adımda; Toplum, Tabiat, Tasarım ve Teknoloji, kısaca 4T yaklaşımıyla hareket ediyor.

Kalyon Holding’in bu ilkesel yaklaşımının bir ürünü olan Kalyon PV, Türkiye ve dünyada her yıl artan nüfus ile gelecek kuşakların artan enerji ihtiyacını sağlamak amacıyla kuruldu.

Güneş enerjisi alanında sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı Fotovoltaik Panel Fabrikası ve Güneş Enerjisi Santrali yatırımlarına imza atan Kalyon Holding’in, güneş enerjisi alanındaki ilk yatırımı olan Kalyon Fotovoltaik (PV) Güneş Teknolojileri Fabrikası (Kalyon PV) 19 Ağustos 2020 tarihinde çalışmalarına başlamıştır.

100 bini kapalı 250 bin metrekarelik bir alanda konumlanan ve dikey entegre bir üretim sistemine sahip Kalyon PV, toplamda 4 fabrikadan ve bir Ar-Ge merkezinden oluşmaktadır. Bu özelliğiyle dünyada ilk ve tek entegre tesis olma unvanına sahiptir. Ingot, wafer, hücre ve modül fabrikalarında 2 GW (Gigawatt) kapasite ile vardiyalı olarak devamlı üretim sağlamakta olan fabrika, ürünlerini %80’in üstünde yerlilik oranıyla üretmektedir.

Güneş teknolojileri alanında uzmanlaşmış 100’ün üzerindeki araştırmanın yer aldığı Ar-Ge Merkezinin yanı sıra Kalyon PV, 2000’i aşkın kişiye istihdam sağlamaktadır.

Tek arazi üzerinde kurulu Avrupa’nın en büyük, tamamlandığında ise dünyanın sayılı büyüklükteki santrallerinden biri haline gelecek olan Kalyon Karapınar Güneş Enerji Santrali’nin panel sağlayıcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

İnsana, doğaya ve çevreye dost teknolojilerin yaygınlaşmasını bir misyon haline getiren Kalyon PV, yapmış olduğu uluslararası Ar-Ge çalışmaları ve yenilikçi teknolojilerle yaşama değer katmakta; kaliteyi ve verimi odağa alan güneş enerjisi teknolojini Türkiye’nin ve dünyanın her noktasına ulaştırmaktadır.

Misyon

Gezegenimizi daha temiz ve daha güvenli şekilde yarınlara taşımak, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve ülkemizin enerji bağımsızlığına katkı sunmak amacıyla ileri teknolojinin tüm olanaklarından yararlanarak sürdürülebilir enerji çözümleriyle çevreye dost teknoloji ve hizmetler üretmektir.

Vizyon

Teknolojiyi takip eden değil, teknolojiyi üreten bir marka olarak ülkemizin ve dünyamızın ihtiyaç duyduğu çevreye dost temiz enerjiyi üretmek, milli ve yerli gücümüzü dünyaya taşıyarak bu bağlamda küresel arenada akla gelen ilk markalardan biri olmaktır.

Başkanın Mesajı

Çevreye duyarlı bir şekilde ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Kalyon Holding olarak, sadece ülkemize değil dünyamıza karşı olan sorumluluklarımızın bilinciyle sürdürülebilir enerji yatırımlarımız ile ticari bir girişimin ötesine geçerek, aynı zamanda geleceğimize olan sorumluluklarımızı ifa etmiş olacağımıza inancım tam.

Kurulduğumuz günden bu yana faaliyet gösterdiğimiz her alanda toplumsal fayda sağlayacak projelere, teknolojiye, inovasyona ve tasarıma büyük önem verdik. Bugün bu alanlarda edindiğimiz kazanımları kullanarak Kalyon PV markamıza hayat veriyor, çevreye duyarlı bir şekilde ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası ve Karapınar Güneş Enerji Santrali, bugünü fazlasıyla aşan, yarınlara ulaşan, uzun vadeli düşünülerek atılmış bir adım. Kalyon Holding’in gelecek kuşaklara belki de en önemli mirası ve armağanı.

Fabrikamızı, bir ileri teknoloji üssü olmasının yanında, teknoloji üretme yeteneğine de sahip olacak şekilde organize ettik. Tesis çatısı altında 100’ü aşkın araştırmacının görev alacağı bir AR-GE Merkezi yer alacak, üniversiteler ve araştırma merkezleri ile iş birlikleri yapılarak, yeni teknolojiler üretilecek. Daha iyi bir dünya için yenilebilir enerji kaynakları alanında projeler geliştirilecek. Özellikle AR-GE çalışmalarımızla güneş paneli teknolojileri konusunda ülkemizi ve Kalyon ismini dünyada önemli bir oyuncu haline getirmeyi hedefliyoruz.

Kilometre Taşları

Güneş Enerjisi Teknolojisinde Üretici Konumuna Nasıl Gelindi?

2016
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milli ve yerli enerji politikası hayata geçirildi.

15 Eylül 2017
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu YEKA projesi kapsamında açılan ihalenin kazanılması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile YEKA sözleşmesinin imzalanması.

24 Ekim 2019
Solar teknoloji üretiminin kritik aşamaları olan ingot, wafer, hücre ve modül hatlarının (Faz 1’in) inşası ve Kalyon PV üretim tesislerinin yapılandırılması.

19 Ağustos 2020
Faz 1 üretim hattının devreye alınması ve Kalyon PV dikey entegre fabrikasının üretime başlaması.

1 Eylül 2020
Fabrikanın aynı zamanda bir teknoloji üssü olması amacıyla 100’ü aşkın mühendisin görev alacağı Kalyon PV Ar-Ge Merkezi’nin kurulması.

1 Mayıs 2021
Kalyon PV’yi güneş teknolojilerinde bir marka haline getirmek amacıyla başlatılan kapasite artışı çalışmalarının tamamlanması ve Faz 2 üretim hattının devreye alınarak M10 ingot, wafer, hücre ve modül üretimlerinin başlaması.

7 Mart 2022
Ülkemizin yenilenebilir enerji konusunda ihracat gücünü yükseltmek ve Kalyon PV’yi bir dünya markası haline getirmek amacıyla ilk ihracatın yapılması.

11 Ağustos 2022
Aralıksız yatırım hedefiyle solar sektöründeki yenilikçi teknoloji üretimimizi artıracak olan Faz 3 yatırım kararının alınması.