Haberler

KARAPINAR GES SCADA BİNASI MİMARİ PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

 

Konya Karapınar’da, Türkiye’nin tek çöl niteliğindeki arazisi üzerinde, 20 milyon metrekarelik bir alanda kurduğumuz Karapınar Güneş Santrali’nin Denetleme, Kontrol ve Veri Merkezi (SCADA) için açılan mimari proje yarışması sonuçlandı.

 

Katılan projelerin, yenilenebilir enerjinin önemine ve geleceğine vurgu yapabilecek ikonik bir bina tasarımı hedefiyle, mekânsal bütünlük, yenilik, özgünlük, estetik ve uygulanabilirlik yönünden değerlendirildiği yarışmada, dereceye girmeye hak kazanan projeler 12 Mart 2021 Cuma günü gerçekleştirilen son jüri toplantısında belirlendi.

Ulusal ve ön seçmeli olarak düzenlenen yarışmaya ilk aşamada 58 ekip başvurdu. 7 Kasım 2020 tarihinde yapılan ön değerlendirme toplantısı sonucunda proje önerilerinden 12 tanesi bir üst tura geçti. Ön elemenin ardından 30 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen proje sunumlarının ardından jüri üyelerinin ortak kararıyla yarışma sürecinin uzatılmasına karar verildi. Jüri üyelerinin değerlendirmeleri göz önüne alınarak final aşaması için seçilen 6 projenin geliştirilmesi sonucunda nihai ödül grubunun saptanması ve bu deneysel sürecin mutlak suretle uygulanacak projeyi belirleyebilmek adına devam ettirilmesi uygun görüldü.

Finalistler, 5 Şubat 2021 tarihinde yapılan revizyon toplantısı sonrasında projelerini geliştirerek 12 Mart 2021’de yeniden jüri üyelerine sundular ve jüri üyeleri aynı tarihte dereceye girmeye hak kazanan projeleri belirledi. İlk 3 ekibin dışında kalan 9 ekibin projeleri mansiyon ödülüne layık görüldü. 

Yarışmamıza birbirinden değerli çalışmalarıyla katılan bütün mimari ekiplerimize teşekkürlerimizi sunar, proje sahiplerini tebrik ederiz.

 

MANSİYON ÖDÜLLERİ

Proje Adı

Yer Gök Arası

Müellifler

Aslı Tusavul, Mimar (Ekip Temsilcisi)

Damla Turan, Peyzaj Mimarı

Mustafa Küstür, Mimar

Danışmanlar

Prof. Dr. Arzu Erdem, Mimar, Akademisyen

Emine Buket Tusavul, Grafik Tasarımcı

Emre Aykar, İnşaat Mühendisi

Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sütçü, İnşaat Mühendisi

Dr. Öğr. Üyesi Sinem Kültür, Mimar, Akademisyen

Özgür Özkul, İnşaat Mühendisi

Tania Sew Hoy, Mimar, Sürdürülebilirlik Uzmanı

Zeynep Şahin Ercan, Mimar, Peyzaj Mimari

Yardımcılar

Burcu Tumlu, Grafik Tasarımcı

Didem Dinçkal, Mimar

Turan Altınbaş, Mimar 

----------

Proje Adı

Vaha

Müellifler

Doç. Dr. Birge Yıldırım Okta, Y. Mimar, Akademisyen

Gürkan Okta, Mimar

Burak Arifoğlu, Mimar

Danışmanlar

Volkan Okta, Enerji ve İklimlendirme Uzmanı

Yardımcılar

Muhammet Aydem, Mimar

Mehmet Yalçın Demircan, Mimar

Akın Ertürk, Mimar

Salih Özalp, Mimar

Ömer Faruk Demir, Mimar

Nasibe Nur Dündar, Öğrenci

----------

Proje Adı

Güneş Yolu

 

Müellifler

Erol Kalmaz, Mimar

Kemal Bal, Mimar

Nil Bıçak, Mimar

Kemal Doruk Kaplan, İnşaat Mühendisi

Mehmet Okumuş, Y. Makine Mühendisi

Arzu Güler, Peyzaj Mimarı

İdil Bayar, Mimar

----------

Proje Adı

Çeper

Müellifler

Hatice Büşra Al Özdilek, Y. Mimar

Ozan Özdilek, Mimar

Bihter Öztürk | Mimar

Yardımcılar

Sümeyye Alptekin, Mimar

Çağrı Aslan, Mimar

Danışmanlar

Arzu Nuhoğlu, Peyzaj Mimarı

----------

Proje Adı (Son 6’ya kalan proje)

*logos

Müellifler

Sacit Arda Karaatlı, Mimar (Ekip Temsilcisi)

Lebriz Atan Karaatlı, Mimar

Yardımcılar 

Sena Şeyma Can, Öğrenci

Berfu Oker, Mimar

Danışmanlar  

Selami Gürel, Hugo Montealegre, Meror Krayenhoff, Ken De Cooman, Fatih Yazar, Dr. M. Cem Altun, Sezin Beldağ, M. Cemil Aktaş, Pınar Kesim Aktaş

-----

Proje Adı

Tepe

Müellifler

Mert Ayaroğlu, Y. Mimar, Sürdürülebilir Tasarım Uzmanı (Ekip Temsilcisi)

Fatih Yavuz, Y. Mimar

Emre Şavural, Mimar

----------

Proje Adı

SOLARK

Müellifler

Nilüfer Kozikoğlu, Proje Yönetici, Mimar

Naz Beykan, İklim Uzmanı, Mimar

Oğuz Cem Çelik, Yapı Danışmanı, Yapı Mühendisi

Rengin Gürel, İç Mimar

Deniz Güvendi, Mimar

Deniz Karabekiroğlu, Mimar

Nemer Nabbouh, Mimar

Erk Solmaz | Mimar

----------

Proje Adı (Son 6’ya kalan proje)

Çatlak

Müellifler

İbrahim Eyüp, Mimar

Hakan Deniz Özdemir, Mimar

Olcay Ovalı Eyüp, Mimar

-----

Proje Adı (Son 6’ya kalan proje)

Zeroone

Müellifler

Sabriye Derya Yüce, Mimar, Şehir Plancısı (Ekip Temsilcisi)

Cansu Güreser, Mimar, Peyzaj Mimarı

Elif Sarpaşar, Y. Mimar

Danışmanlar

Morteza Kabiri, Mimar, Şehir Plancısı

Sara Rasouli, Mimar, Y. Kent Tasarımcısı

 

----------

 

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

Proje Adı

İçgüdü

Müellifler

Tuna Han Koç, Mimar

Burak Pelenk, Mimar

Eda Yazkurt Pelenk, Mimar

Zeynep Altınbaşlı, Mimar

Danışmanlar

Fatma Zeynep Koç, Y. Mimar

Özgür Özcan, Alternatif Enerji Uzmanı

Kerem Olcaytu, Elektronik Mühendisi

Alp Olcaytu, Makine Mühendisi

Mustafa İspir Gürbüz, İnşaat Mühendisi

Nisa Turna, Peyzaj Mimarı

 

Yardımcılar

Elif Demirci, Öğrenci

Elfin Aydın, Mimar

 

----------

 

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

Proje Adı

Toprak Kule

Ekip

Ömer Selçuk Baz, Mimar

Ece Özdür, Mimar

Atakan Koca, Mimar

Eda Gürhan, Mimar

Enver Yiğit Doğan, Mimar

Seda Kurt Şengün, Peyzaj Mimarı

Niyazi Parlar, İnşaat Mühendisi

Heval Zeliha Yüksel, Maliyet Hesabı

Hooshang Zeynali, Enerji Danışmanı

Yusuf Emanet, Enerji Danışmanı

 

----------

 

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Proje Adı

Vaha

Müellifler

Caner BİLGİN, Y. Mimar

Begüm YILMAZ BİLGİN, Mimar

Danışmanlar

Cemal Koray BİNGÖL, Y. Mimar

Aslı YALÇIN ÇORAPÇIOĞLU, Y. Mimar, Kentsel Tasarımcı

Merve YAVUZ, Peyzaj Mimarı

Barış ARI, UI/UX Tasarımcısı, Sanat Yönetmeni

Teknik Danışmanlar

Onur GÜNDURU, CEO (Onur Enerji)

Şener BİLGİN | CEO (Algebra Global Teknolojiler)

Statik Danışman

Ahmet Topbaş, Attec Design

Cephe Danışmanlığı

Salih Sekban, CWG Danışmanlık Hizmetleri